Сказ: чим небезпечне захворювання
28 вересня 2024Сказ — небезпечне інфекційне захворювання, яке спричинене вірусом сказу та характеризується порушенням діяльності нервової системи, що викликає розлад дихання та ковтання, появи боязливості води та світла, тяжкі судоми. Хвороба завжди призводить до смерті, якщо своєчасно не провести вакцинацію після покусу. Передається від скажених домашніх та диких тварин через укус або після попадання слини на слизову оболонку рота, носа, очей чи пошкоджену шкіру.
Захворювання людей здебільшого пов’язані з пізнім зверненням укушених осіб за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень чи незавершеністю їхнього курсу.
Останній випадок сказу в області зареєстрований в 2016 році у Рівненському районі. Хвора була покусана бродячим котом хворим на сказ. Епізоотична ситуація в області неблагополучна. Так, вже в цьому році зареєстровано 48 випадків сказу тварин (проти 38 за 8 міс. минулого року), на території Вараського, Дубенського, Рівненського, Сарненського районів. На сказ захворіли: 21 кіт, 18 лисиць, 7 собак, 1 енотовидна собака,1 кріль. Інкубаційний період триває в середньому від 1 до 3 місяців (можливі коливання від 12 днів до 1 року і більше). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу. Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найдовша – при укусі нижніх кінцівок. Перші симптоми сказу: слабкість, підвищення температури тіла, головний та м’язовий біль, нудота та блювання, збільшення кількості слини, підвищена чутливість до звуків, світла та дотиків, у місці укусу можуть з’явитися відчуття печіння та поколювання. Симптоми можуть тривати кілька днів чи тиждень, потім стан різко погіршується.
Ефективних методів лікування немає. Проводиться симптоматична терапія зменшення страждань хворого. У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Для профілактики сказу в масштабах країни проводиться вакцинація диких тварин оральною вакциною-приманкою та щеплення свійських тварин. При забої підозрілих тварин уникайте контакту з її трупом, не допускайте інших, викличте представників Держпродспоживслужби для отримання подальших рекомендацій.
Необхідно уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами (бродячі собаки, коти, лисиці, які забігли в населенні пункти, при підозрілій поведінці диких тварин на полюванні).
Після любого укусу твариною, рясно промийте уражену ділянку водою з милом, обробіть краї рани 5% розчином йоду або 70% спиртом та негайно зверніться за медичною допомогою.