Запитання – відповіді

Як підготувати дитину до щеплення?

Підготуйтеся самі! Перш ніж вашій дитині буде зроблений укол, виконайте кілька простих кроків, щоб відвідування пункту вакцинації викликало менше стресу у вас і вашої дитини:

  1. Прочитайте інформацію про вакцини в надійних джерелах і запишіть ті запитання, які ви хочете поставити медичному працівнику.
  2. Візьміть із собою улюблену іграшку або книгу, а також ковдру, якою зазвичай вкривається ваша дитина, щоб заспокоїти її.
  3. Допоможіть дітям старшого віку зрозуміти, що вакцини — це добре. Не лякайте уколами, не кажіть: «Якщо будеш погано поводитися, я тебе відведу до медсестри і вона зробить тобі укол». Замість цього постійно нагадуйте дитині, що вакцини допомагають їй не хворіти.
  4. Будьте чесними перед дитиною. Поясніть, що під час уколу вони відчують, ніби їх ущипнули або вжалили, але боляче буде недовго.
  5. Попросіть інших членів сім’ї, особливо старших братів або сестер, підтримати дитину.

Як працюють вакцини?

Вакцинація «тренує» організм людини для успішної протидії мікроорганізмам (бактеріям і вірусам), які викликають багато серйозних захворювань у людей. Після введення вакцина запускає відповідну реакцію організму, яка дозволяє йому успішно чинити опір збудникам, якими малеча могла заразитися з навколишнього середовища або безпосередньо від хворої людини. Для досягнення захисту, формування імунітету вводять різну кількість доз вакцин. Деякі вакцини забезпечують захист на все життя, а для деяких необхідно вводити «бустерні» дози протягом життя (ревакцинація).

Те, до чого розвивається імунна відповідь, ми називаємо антигеном. Саме антигени є основою вакцин. Це можуть бути ослаблені або інактивовані (вбиті) мікроорганізми. Їх можуть вилучити зі збудників хвороб або отримати іншим шляхом (наприклад, синтезувати). Хоча вакцини містять лише незначну частину антигенів, з якими діти стикаються у своєму середовищі щодня, вони сприяють виробленню імунітету — антитіл і клітин, що необхідні для боротьби з захворюваннями, проти яких їм було зроблене щеплення.

Чи потрібно вакцинуватися, якщо я і так маю високий рівень антитіл?

Якщо ви перенесли COVID-19, незалежно від рівня антитіл, вам все одно рекомендовано зробити щеплення за 28 днів після одужання. Люди, які перехворіли та вакцинувалися, мають вдвічі нижчі шанси заразитися знову.

Чи потрібно наразі отримувати COVID-сертифікат?

Використання та наявність сертифіката на території України відтепер є необов’язковими — більше не потрібно надавати документ для відвідувань публічних місць.

Однак, плануючи закордонну поїздку, необхідно заздалегідь дізнатися правила в’їзду — кожна держава ухвалює самостійні рішення про запровадження карантинних обмежень стосовно різних інфекційних хвороб.

Чи необхідно робити вакцинацію проти COVID-19?

Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена згідно з рішенням лікаря та за бажанням пацієнта. Вона є рекомендованою, проте необовʼязковою.

Згідно з позицією Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), в Україні пацієнти можуть отримати передусім базовий курс вакцинації (дві дози для дводозних вакцин і одна доза для однодозної Jcovden (раніше Janssen)).

Для відновлення імунного захисту проти COVID-19 організму рекомендоване отримання ревакцинальних (бустерних) доз. Станом на зараз це можуть бути 2 курси ревакцинації. Рішення щодо 3-ї ревакцинації проти COVID-19 НТГЕІ розгляне на своєму найближчому засіданні.

Коли приймати калій йодид?

Препарат не можна використовувати для «профілактики». Його вживають одноразово, виключно після оповіщення від офіційних органів влади.

Оптимальним є вживання калію йодиду за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Попри малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для вживання препарату є проміжок часу до 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу.

Пізніше вживання препарату є шкідливим для організму.

У будь-якому випадку потрібно дочекатися офіційного оголошення місцевих органів влади про початок йодної профілактики.

Знайти