Психічне здоров’я

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), психічне здоров’я — це стан добробуту, за якого кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися з життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, а також робити внесок у життя своєї спільноти.

«Компонент психічного здоров’я — це невід’ємна частина системи громадського здоров’я і обов’язкова функція центрів контролю та профілактики хвороб у профілактиці неінфекційних захворювань. Наразі 7 млн українців переживають тривогу та самотність від розлуки з близькими через переїзд до інших міст, підтримки потребують родичі військовослужбовців. Тому реалізація програм ЦКПХ на рівні районів та областей у короткостроковій перспективі дозволить зменшити вплив психологічного стану на розвиток хвороб, пов’язаних зі стресом, зокрема депресивних станів», — заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

ЦКПХ працюватимуть за 5 напрямами задля забезпечення психологічного здоровʼя населення на рівні регіонів і громад. Йдеться про моніторинг психологічного стану населення на рівні районів та області, реалізацію програм з психологічної підтримки на робочих місцях, боротьбу зі стигмою, комунікацію з органами місцевого самоврядування щодо спільної стратегії на рівні області задля розширення доступу населення до послуг з психологічної підтримки та безпосередньої розʼяснювальної роботи з людьми для підвищення рівня обізнаності.

Центри контролю та профілактики хвороб у кожній області реалізовуватимуть короткострокові завдання в галузі психологічного здоров’я населення. Зокрема, проводитимуть епіднагляд і аналітичний супровід психологічного стану людей у громадах на рівні регіонів. Йдеться не лише про такі наслідки війни, як психологічні травми, а й про адаптацію внутрішньо переміщених осіб, професійне вигорання серед медичних працівників та дитячі проблеми у зв’язку зі зміною місця проживання.


ЦКПХ впроваджуватимуть програми з психічного здоров’я на робочих місцях. Моніторинг буде містити як бесіди фахівців із працівниками, так і скринінг-анкетування. Це дозволить у перспективі відстежувати й аналізувати психологічні зміни як однієї людини, так і всього колективу.

Для підвищення обізнаності про психологічні проблеми, їхні прояви та наслідки спеціалісти ЦКПХ проводитимуть зустрічі з громадами та працюватимуть адресно за зверненнями. Окрема увага приділятиметься роботі зі стигмою та боротьбі зі стигматизувальними проявами під час обговорень психологічних проблем у родині або колективі.

На рівні держави триває реалізація всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Мета програми — навчити українців піклуватися про ментальний добробут; створити дієву державну систему психосоціальної підтримки та супроводження для громадян, які потребують фахової допомоги.

При Кабінеті Міністрів України створено Координаційний центр з психічного здоров’я задля узгодження зусиль та забезпечення взаємодії міністерств, установ і організацій, органів місцевого самоврядування, неурядового сектору, міжнародних партнерів і донорів, експертної та наукової спільноти в розробленні та впровадженні всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської.

За матеріалами вебсайту Кабінету Міністрів України

Корисні посилання

Знайти